ХИПОХОНДРИЯ
50% от страдащите имат симптоми, необяснени медицински, което много доближава хипохондрията до психосоматичното разстройство.
Филип, 37г.:
Зная, че умирам, просто го чувствам, сигурен съм. Вече 6мес. Усещам тази болка в корема, ниско в дясно. Ходих на какви ли не прегледи – ехограф, колоноскопия, ЯМР, нищо не ми откриха…Но те грешат, сигурен съм, че грешат и ще отида в друга клиника за допълнителни прегледи изследвания. Всички твърдят, че съм здрав и нямам проблем – и родителите ми, и приятелката ми и докторите, но аз не има вярвам. Отказвам да повярвам…
Хипохондрията почти винаги е свързана със състояние на тревожност или депресия, понякога и двете. Например, когато някой се тревожи, че може да страда от някое сериозно заболяване, от самият стрес започва симптоматика като главоболие, сърцебиене, стомашни проблеми, които той приема за доказателство, че заболяването е истинско. По този начин се поддържат и тревожността и хипохондрията. Друг порочен кръг е вярването в двете твърдения, че:
- Единствения начин да се предотврати болестта е постоянното правене на изследвания;
- Това, че доктора ме изпраща за още и още тестове значи, че наистина ми има нещо.
Хипохондрикът живее в този постоянен страх от предстояща смъртна опасност. Той е убеден, че умира от някаква смъртоносна болест – кашлицата никога не е просто кашлица; главоболието не е просто главоболие. Характерно е, че той не просто си мисли, че чувства болка, той наистина я изпитва.
Рени, 29г.:
Преди време се събудих от сън и забелязах, че виждам леко размазано с едното око. Разтърках си очите – нищо. Измих ги -нищо. Пробвах с капки – отново нищо не се промени. Потърсих за други симптоми в тялото и установих лека болка в главата. Колегите ми предложиха да си почина от компютъра, защото вероятно съм си преуморила очите, но аз вече знаех, че ми има нещо сериозно. Пуснах в търсачките „Замъглено зрение и болка в главата“ и познайте какво излезе – 20 000 резултата, че тези симптоми означават мозъчен тумор. Вече бях сигурна, че имам тумор в мозъка и ще умра в мъки в най-скоро време…От този момент нататък заживях в кошмар – не исках да говоря с никой, не можех да спя, да ям. Мислех само за това, че умирам.
Причините за развитието на хипохондрия не са ясно установени, но се смята, че са свързани с:
- Генетична предразположеност към тревожност и депресия;
- Ранен опит – свръхпротективни, страхливи родители, които твърде много са се тревожели за здравето на детето;
- Отключваща стресова ситуация – болест или смърт на близък човек, съществуващо сериозно заболяване.
Ако забелязвате в себе си следните особености за повече от 6мес., е възможно да страдате от хипохондрия:
- Всяко главоболие или виене на свят ви паникьосват;
- Убедени сте, че елементарни настинки или неразположение са страшни болести;
- Чувствате се добре, но се страхувате постоянно, че може да се разболеете;
- Продължавате да се притеснявате дори и след като доктора ви каже, че сте добре;
- Убедени сте, че болестта ви е нелечима, въпреки уверенията на доктора, че ще се оправите;
- Винаги посещавате няколко различни лекари за още едно мнение, относно диагнозата.
Помощ при хипохондрия
Доказано най-ефективна при хипохондрия е когнитивно-поведенческата психотерапия, чрез която се осъзнава ирационалността на натрапчивите мисли за болести и смърт. По този начин се постига намаляване на тревожните и депресивни симптоми. В процеса на терапия клиента се насърчава да се изправи директно срещу своите страхове – например, ако има ирационален страх, че е болен от СПИН, да среща с хора, които наистина имат СПИН. Също така да прави неща, които обикновено избягва на всяка цена. Първоначално това усилва тревожността, но в последствие тя намалява вследствие осъзнаването, че страха е ирационален. Чрез когнитивно-поведенческата терапия се достига до алтернативно виждане за симптомите, променя се цялостното отношение към тялото и болестта и се връща радостта от живота. Често в основата на хипохондрията стоят преживени травматични събития в миналото, свързани със смърт или тежки заболявания на страдащия или негови близки. Когато тези травматични спомени се преработят с EMDR терапия, отношението към болестта се променя и страховете намаляват до степен нормализиране.
Случаите и имената в статиите са измислени с цел по-добро разбиране на проблема. Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна или неволна.
Ако чувствате, че:
- животът ви е в криза;
- ако чувствате вътрешна празнота и животът ви се струва сив и без смисъл;
- ако се чувствате тревожни, напрегнати или депресирани; ако страдате от страхове или фобии, с които искате да се справите;
- ако имате натрапливи мисли или панически атаки;
- ако се чувствате изгубен, гневен, тъжен и изпълнен с негативни чувства през повечето време;
- ако искате да опознаете себе си по-добре,
то психотерапията е една незаменима възможност да подобрите своя живот.