Паническо разстройство
Паническото разстройство е състояние на силна тревожност, което протича с панически страх, придружен с множество вегетативни прояви, известни като паник атаки:
- Изпотяване
- Замайване
- Задух
- Треперене
- Сърцебиене
- Ускорен пулс
- Дискомфорт в гърдите
- Втрисане
- Гадене
- Изтръпване на крайниците
- Дереализация
- Деперсонализация
- Страх от полудяване
- Страх от смърт
Това състояние може да се случва няколко пъти в годината или по няколко пъти на ден.
Паник атаката се появява внезапно, неочаквано и без видима причина и продължава сравнително кратко – между 5 и 10 минути. Страдащите обикновено не виждат конкретен повод, но тя е последица от продължително или краткотрайно акумулирала се възбуда и напрежение. Дали вследствие на стрес човек ще развие паническо разстройство е въпрос на индивидуални предпоставки като темперамент, генетично предразположение, характерови особености, биохимични процеси в мозъка. Панически атаки може да се появят в следствие на други тревожни състояния като фобии, хипохондрия, социална тревожност, посттравматичен стрес, обсесивно компулсивно разстройство, депресия и др.
Иван, на 33г. е млад мъж с лека форма на социална тревожност. Постъпвайки на нова работа в голяма фирма и на по-отговорна длъжност, той ежедневно е подложен на стрес и напрежение, от една страна заради многото нови хора, с които му се налага общува и от друга страна – с нарасналите отговорности и ангажименти. Притеснявал се ежедневно за това дали ще се представи добре, дали колегите му го одобряват, дали ще оправдае очакванията на шефовете…Първата паническата атака получава внезапно след служебна среща, която всъщност е минала добре за него. Започнала с дискомфорт в сърдечната област, сърцебиене, задух. Помислил си, че сигурно получава инфаркт и умира, страха се превърнал в панически, започнал да се поти, да му се гади, крайниците му започнали да треперят неконтрулируемо…Бърза помощ не установила наличие на проблем, били му успокоителна инжекция и си тръгнали. За Иван това било началото на паническо разстройство.
В следствие на страха си от панически атаки, страдащите започват да избягват конкретни места или ситуации, което води до нарушаване качеството им на живот, а понякога достига до пълна изолация.
Когато за пръв път се сблъскат с паническата атака, страдащите смятат, че проблема е физиологичен. Започват безкрайни изследвания, които показват, че човека е напълно здрав. В действителност тези изследвания наистина са необходими, за да се изключи физиологичен проблем преди да се започне психотерапевтично лечение.
Класическото лечение на паническото разстройство е комбинация между психотерапия и медикаменти, като различни изследвания доказват, че успешно възстановилите се хора задължително са правили психотерапия за справяне със страховете, негативните мисли и неадаптивните поведения.
Ако чувствате, че:
- животът ви е в криза;
- ако чувствате вътрешна празнота и животът ви се струва сив и без смисъл;
- ако се чувствате тревожни, напрегнати или депресирани; ако страдате от страхове или фобии, с които искате да се справите;
- ако имате натрапливи мисли или панически атаки;
- ако се чувствате изгубен, гневен, тъжен и изпълнен с негативни чувства през повечето време;
- ако искате да опознаете себе си по-добре,
то психотерапията е една незаменима възможност да подобрите своя живот.