Житейски трудности
Р. Лазарус (американски психолог) създава Когнитивна теория на стреса, която измерва в % причинения психичен стрес :
90%
77%
74%
68%
65%
62%
60%
55%
52%
50%
50%
50%
48%
47%
45%
43%
43%
43%
42%
35%
Ивелина, на 38г. за една година преживява развод, преместване в друго населено място, смяна на жилище, смяна на работа и записване в университет. Във връзка с развода си Ивелина е била подложена на изключително голям стрес и предизвикателства, налагайки се да мобилизира всичките си ресурси (психически, физически, социални, материални). Животът й се променя неимоверно – във връзка с напускането на семейното жилище след развода, се налага преместване в друг град, ново жилище, нова работа. Това води до съществени промени в социалния й живот. Отговорностите й нарастват значително поради факта, че отглежда сама двете си деца и че записва университет, за да повиши квалификацията си. Едновременно с това нарастват финансовите й нужди по отглеждане на децата, битови нужди и такси в университета.
Предполагам, че няма да е изненада, когато ви кажа, че Ивелина постепенно попада във водовъртежа на системна преумора, недоспиване, финансови притеснения и униние поради липсата на перспектива за скорошна промяна на ситуацията. 6 месеца след развода тя е в депресия и се обръща за помощ към психолог.
Трудностите крият в себе си дълбок смисъл и са благодатна почва за израстване на личността. В този смисъл, те са необходимост в живота ни, ако не искаме да стоим на едно и също ниво на развитие. Когато чувстваме, че сме на предела на силите си, консултациите с психолог биха били полезни за това да преминем по-леко през различните житейски трудности, както и да извлечем максимална полза от случващото се за своето личностно усъвършенстване. Осъзнато. Стъпка по стъпка.
Случаите и имената в статиите са измислени с цел по-добро разбиране на проблема. Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна или неволна.
Ако чувствате, че:
- животът ви е в криза;
- ако чувствате вътрешна празнота и животът ви се струва сив и без смисъл;
- ако се чувствате тревожни, напрегнати или депресирани; ако страдате от страхове или фобии, с които искате да се справите;
- ако имате натрапливи мисли или панически атаки;
- ако се чувствате изгубен, гневен, тъжен и изпълнен с негативни чувства през повечето време;
- ако искате да опознаете себе си по-добре,
то психотерапията е една незаменима възможност да подобрите своя живот.