Ниска самооценка
Негативните мисли и убеждения за себе си водят до неадаптивно поведение в близките взаимоотношения и социалната среда, което поведение затвърждава още повече ниското самочувствие и самооценка. Липсата на адаптивен начин за справяне с негативните емоции, свързани с ниското самочувствие и самооценка понякога може да доведе до тревожност, депресия и зависимости.
Ниската самооценка се формира в детството, в резултат на неудовлетворени детски потребности от безусловна любов, утвърждаване и поощряване. Ако родителите са били твърде авторитарни, незаинтересовани или свръхпротективни. В такива условия малкото дете израства с усещането, че не е достатъчно добро, за да бъде обичано и това убеждение става неизменен спътник в живота на вече възрастния човек.
Терапия
За преодоляването на ниското самочувствие и самооценка е нужна аналитична, когнитивна и интерперсонална терапия:
- работа с ранния опит за установяване на ранните дезадаптивни схеми и преодоляване на негативните убеждения;
формиране на нови, положителни убеждения за себе си – приемане, вяра в себе си; - определяне на неудовлетворените емоционални нужди на клиента и тяхното удовлетворяване в ежедневието;
- формиране на нова философия за живота – едно по-осъзнато приемане на житейските трудности от позицията на самоуверен човек.
Ако чувствате, че:
- животът ви е в криза;
- ако чувствате вътрешна празнота и животът ви се струва сив и без смисъл;
- ако се чувствате тревожни, напрегнати или депресирани; ако страдате от страхове или фобии, с които искате да се справите;
- ако имате натрапливи мисли или панически атаки;
- ако се чувствате изгубен, гневен, тъжен и изпълнен с негативни чувства през повечето време;
- ако искате да опознаете себе си по-добре,
то психотерапията е една незаменима възможност да подобрите своя живот.