Какво е свръхчувствителност

Чувствителността е основна човешка черта, която се характеризира със способността ни да реагираме на физически, емоционални или социални стимули. Степента на реакцията ни определя нашето ниво на чувствителност. Някои хора имат по-нисък праг на сензитивност и реагират по-бързо или по-силно на различните стимули в сравнение с други. Те се определят като по-чувствителни или свръхчувствителни хора.

Високата чувствителност често се приема като негативна черта, тъй като ни прави по-податливи на външни стимули. Това се възприема като слабост, защото се свързва с по-ограничена устойчивост. Всеобщото разбиране е, че колкото по-издръжлив е един човек, толкова по-успешен би бил той. Следователно, свръхчувствителността се смята за недостатък, който трябва да се преодолее и дори изкорени.

Макар и да има доза истина в това разбиране, то е доста архаично и едностранчиво. Определено в днешния динамичен, непредсказуем и несигурен свят издръжливостта е ценно качество, върху което всеки трябва да работи. Но това да си свръхчувствителен, не винаги означава, че не си достатъчно устойчив. За щастие темата за свръхчувствителността става все по-актуална, което води и до нейното разбиране в дълбочина.

Кога се заражда концепцията за свръхчувствителността

Терминът „свръхчувствителност“ се използва за пръв път в началото на 90-те години от психолозите Илейн и Артър Арън. Малко по-късно д-р Илейн Арън публикува книгата си „Свръхчувствителните хора: Как да преуспеем, когато светът ни потиска и обърква“, в която тя излага наблюденията от работата си с тази група хора. Важно е да се отбележи, че свръхчувствителността не е психично заболяване.

Свръхчувствителността е личностна характеристика, която се наблюдава в около 20 процента от населението. Двамата психолози разработват скала, с помощта на която всеки може да измери нивото на своята чувствителност. Трябва да се има предвид, че полученият резултат не е основание за диагноза. Това по-скоро е инструмент, който показва къде се позиционираме по континуума на чувствителността.

В скалата са посочени и основните аспекти на чувствителността, които могат да се измерят отделно. Това ни дава още по-конкретна информация за индивидуалната ни сензитивност, тъй като различните хора ги проявяват в различна степен. Всеки един човек е уникална съвкупност от тези аспекти и степента им на проявление, определяща неговата чувствителност. Свръхчувствителните хора имат среден или по-висок резултат при повечето от аспектите.

Аспекти на чувствителността:

– Свръхстимулация

– Чувствителност към позитивни преживявания

– Социална чувствителност

– Дълбочина на възприятията

– Емоционална реактивност

– Чувствителност към детайли

Основни характеристики на свръхчувствителния човек

В списъка по-долу ще разгледаме някои от основните особености и поведения, в които се изразява свръхчувствителността.

Високо ниво на емпатия

Свръхчувствителните хора са силно емпатични – те усещат емоциите на другите. Освен това те забелязват повече детайли като изражение на лицето, език на тялото, тон на гласа, които при повечето хора остават незабелязани. Това може да бъде изключително предимство при провеждане на разговори и разрешаване на конфликти. В същото време обаче може да доведе до прекалено внимание към другите и пренебрегване на собствените нужди.

Дълбочина на мисловния процес

Свръхчувствителните хора са по-дълбокомислени. Това означава, че те мислят по-задълбочено и съответно им отнема повече време да отреагират на дадена ситуация. Те обмислят детайлите цялостно и в дълбочина, преди да преминат към действие. Понякога това може да се възприема като недостатък, но в същото време това е качество, което много други не притежават.

Ниска толерантност към високи нива на стрес

Свръхчувствителните хора изпитват негативното влияние на високостресови ситуации по-интензивно. Казано по-простичко – те се стресират по-лесно. Тъй като възприемат всичко на по-дълбоко ниво, количествата стрес, които за някои хора би били приемливи, за тях не са. Това не означава, че не могат да се справят с високите нива на стрес, а по-скоро, че имат нужда от повече и по-често разтоварване и грижа за себе си.

Повишена чувствителност към критика

Свръхчувствителните хора са по-силно повлияни от негативната обратна връзка. Много често те са перфекционисти и влагат повече усилия в това, което правят, за да избегнат негативната емоция. Това от една страна има положителен ефект, тъй като те са изрядни и съвестни хора както във взаимоотношенията си, така и в работата си. Но от друга страна това може да доведе до твърде високи стандарти към себе си и впоследствие прегряване.

Внимание към детайлите

Свръхчувствителните хора имат способността да виждат, долавят и усещат и най-дребните детайли. Това е изключително качество както в работата, така и при взаимодействията с хората. Те лесно могат да усетят атмосферата или настроенията в дадено пространство или ситуация, както и да забележат детайли в работни проекти. Отново важното тук е да не се прекалява в прецизността и да не се пренебрегват собствените нужди.

Богат вътрешен свят

Свръхчувствителните хора обичат да прекарват време в размисли, да разсъждават по дълбоки и сложни теми, да анализират емоциите и душевността. Обикновено те имат развита интуиция и осъзнатост. Освен това могат да бъдат особено креативни и оригинални в своите изяви. Възможно е прекалената им аналитичност да доведе до невъзможност да се предприеме действие или до друг тип самосаботиращо поведение.

Силна емоционалност

Освен че възприемат и чувстват по-дълбоко, свръхчувствителните хора са и по-емоционални т.е. изразяват емоциите си по-силно. Понякога това става чрез сълзи, друг път чрез по-реактивни поведения в зависимост от самия темперамент. Тази емоционалност може да се изживее приятно, когато емоцията е положителна. Но може да бъде и превъзмогваща, оставяйки усещането, че нещо в нас не е наред.

Неразбраност и изолиране

Тъй като свръхчувствителните хора реагират по-силно на различните стимули – положителни и отрицателни, външни и вътрешни – те често изпитват неразбиране и дори отхвърляне от страна на другите. Болшинството от хората не успяват да си обяснят по-интензивните им реакции, като обикновено ги смятат за твърде емоционални и драматични. Това води до объркване и усещане за различност. Възможно е да започнат да крият чувствителността си, да се затворят в себе си или да се изолират.

Насоки за работа със свръхчувствителността

Свръхчувствителността е комплексна личностна черта, която има своите предимства и предизвикателства. Когато разберем в дълбочина нейната същност, можем да работим с нея и дори да я превърнем в талант. Най-важното е да разберем, че да си свръхчувствителен не е дефект или заболяване. Това е специфичност на нервната система, която се среща при 1 на всеки 5 човека.

Ето няколко съвета как да работим със свръхчувствителността си:

Осъзнаване и дефиниране

Щом четете тази статия, то вече осъзнавате, че вашето ниво на чувствителност е по-високо от средното. Вероятно вече сте убедени, че притежавате тази отличителна черта и знаете как да я назовете. За да потвърдите вашата свръхчувствителност, можете да използвате и споменатата по-горе скала за определяне на нивото ви на сензитивност.

Опознаване и приемане

Първата стъпка след като сме осъзнали, че сме свръхчувствителни, е да разберем какво точно означава това. Тази статия ви дава достатъчно информация, за да вникнете в значението на тази отличителна чертата. Приемете, че тя е част от вашата индивидуалност и ценете вашите различния и особености.

Поставяне на здравословни граници

След като сте разбирали същността на свръхчувствителността, е необходимо да поставите граници, където е необходимо. Дали това са отношенията ви с хората, работните ви ангажименти или нещо друго – насочете усилията си там, където изхабявате най-много енергия. Стремете се към здравословен баланс между стресови ситуации и зареждащи преживявания.

Грижа за себе си

Познавайки в дълбочина уязвимите си места, отделяйте повече време за грижа за себе си по ефективен начин. Вие най-добре познавате себе си – заслушайте се какво ви казва вашата интуиция. Не пренебрегвайте вътрешния си глас и поставете себе си на първо място, колкото и невъзможно да ви се струва.

Съобразяване с индивидуалността ви

Подредете ежедневието и живота си така, че да са съобразени с личните ви нужди и предпочитания. Дори и да е трудно, усилията в тази насока си заслужават. Правете малки крачки и в един момент ще се убедите, че сте променили ситуацията си. Вярвайте, че заслужавате да бъдете успешни, без да жертвате индивидуалността си.

Извличане и затвърждаване на положителното

Свръхчувствителността е черта, която има много положителни аспекти. Наблегнете  върху тях и се опитвайте да ги развивате. Това е нещо, което ви прави уникални и ценни. Работете с тези ваши качества, за да извлечете най-големите ползи и да подобрите живота си.